Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Słów kilka o konfiguracji powiadomień na Androidzie

Wstęp:
Aplikacja Kiedy śmieci korzysta z tzw. Push Notification, czyli zewnętrznych powiadomień. Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie z kilku powodów. Dwa najważniejsze to brak konieczności uruchamiania aplikacji jako serwisu działającego w tle i dzięki temu oszczędzanie baterii urządzenia, oraz sterowanie powiadomieniami z poziomu naszych serwerów dzięki czemu zmiany wprowadzone w harmonogramach są zawsze uwzględniane a przypomnienia aktualne.

Do działania notyfikacji wymagane są następujące elementy:

Obsługa notyfikacji na danym modelu urządzenia z systemem Android.
To ważny element. Niestety na urządzeniach niektórych producentów i w niektórych modelach usługa ta jest wyłączona przez Google i wówczas nie jesteśmy w stanie przesyłać powiadomień.

Nadane uprawnienia do otrzymywania powiadomień.

Ten element został zmieniony (aktualna polityka Google) w ostatnim kwartale 2022 roku, zwłaszcza dla urządzeń z najnowszymi wersjami systemu Android. Obecnie aplikacja, która nie jest uruchamiana lub została ponownie zainstalowana, a użytkownik świadomie i celowo nie odblokował powiadomień przestaje odbierać notyfikacje. W takim przypadku nawet wysłane przez nas powiadomienia, które dotarły do urządzenia będą pomijane i nie wyświetlane.

Token i identyfikator urządzenia dla aplikacji Kiedy śmieci
To para niepowtarzalnych ciągów znaków, które pozwalają usługom Google przesłać notyfikację do danego, określonego urządzenia podłączonego do Internetu. Identyfikatory te są związane tylko i wyłącznie z aplikacją Kiedy śmieci. Są przez nas przechowywane i wykorzystywane do tego by nadać w usługach Google powiadomienie na dane urządzenie. Identyfikatory nie są w żaden sposób powiązywane przez nas z użytkownikami. Jednak ich brak sprawi, że notyfikacje nie będą mogły być wysyłane. 

Wszystkie te elementy użytkownik może zweryfikować w ustawieniach aplikacji pod przyciskiem powiadomień:


Po jego „tapnięciu” pojawi się panel z informacjami o wymaganych elementach i stanie ich dostępności:


Określanie przyczyny problemu
W nowych wersjach naszej aplikacji przygotowaliśmy szereg mechanizmów, które mają pomagać użytkownikom w rozwiązywaniu problemów z powiadomieniami. Główną przyczyną braku powiadomień są blokady w uprawnieniach aplikacji Kiedy śmieci do ich otrzymywania. W tym celu przygotowany został komunikat, który pojawi się w aplikacji zaraz po uruchomieniu, jeśli tylko oprogramowanie wykryje problemy z serwisem notyfikacji.
Z tego miejsca użytkownik może przejść bezpośrednio do ustawień i zweryfikować problem.

Rozwiązywanie problemów z powiadomieniami.
Jak już zostało wspomniane najczęstszą przyczyną braku powiadomień jest odebranie uprawnień do notyfikacji (warto odnotować, że może to być przypadkowe działanie użytkownika lub celowa blokada systemu Android przy ponownej instalacji aplikacji lub braku uruchamiania jej przez użytkownika).
Jeśli w ustawieniach otrzymany następujące ostrzeżenie:


Wówczas należy zamknąć aplikację i zezwolić na otrzymywanie przez nią powiadomień. W różnych wersjach Androida ustawienie to jest nieco inaczej uruchamiane, ale zasadniczo sprowadza się do tego by włączyć „informacje o aplikacji”. Dla starszych systemów Android (np. w wersji 9 i 10) ustawienie to będzie w tym miejscu:

Następnie trzeba tylko nadać uprawnienie do notyfikacji:


W nowszych wersjach systemu Android (w tym w najnowszej 13) dostęp do tej konfiguracji wygląda następująco:
Wystarczy „tapnąć” na małą ikonę informacji „i” i przejść do ustawień i preferencji danej aplikacji.
W tym miejscu mamy komplet ustawień dla aplikacji Kiedy śmieci.
Należy ustawić trzy elementy:
- powiadomienia musza być dozwolone,
- nadane uprawnienie dla powiadomień,
- wyłączone usuwanie uprawnień dla nieużywanych aplikacji.

Tak jak to przedstawiono na zrzucie poniżej:


Po dokonaniu zmian w ustawieniach uprawnień i powiadomień, ponowne uruchomienie aplikacji pokaże prawidłowy stan mechanizmu przypomnień o odbiorze śmieci.
Wówczas problemy z notyfikacjami zostaną usunięte.

Informacje dodatkowe:
Z końcem roku 2022 zmieniliśmy sposób prezentacji przesyłanych powiadomień. Obecnie notyfikacje zawiera jedynie informację o tym, że aplikacja Kiedy śmieci przypomina o zbliżającym się wydarzeniu. Powód tej zmiany jest związany z mechanizmami Google i użytkowaniem samej aplikacji. Opisany wcześniej token służy do podpisywania w usługach Google wysyłki powiadomienia do konkretnego urządzenia. O ile jednak identyfikator urządzenia dla aplikacji na danym telefonie jest niezmienny o tyle token ma swój „czas życia”. Oznacza to, że token taki może być wykorzystywany tylko przez pewien czas. Później staje się nieważny. Token w naszej aplikacji jest odnawiany przy każdym uruchomieniu z dostępem do Internetu. Gdy zostaje poprawnie nadany aplikacja wysyła go do nas i dzięki temu powiadomienia mogą być poprawnie nadawane. Zmiana sposobu prezentacji powiadomień ma delikatnie zachęcić użytkownika by ten „tapnął” na notyfikację i uruchomił Kiedy śmieci. Wówczas na głównym ekranie pojawią się informacje o najbliższych odbiorach, ale też w tle zaktualizowany zostanie token. Dzięki temu wszystko będzie działać zapewniając wygodę i użyteczność naszej aplikacji. Prosimy więc: zaglądajcie i uruchamiajcie aplikację – to zapewni ciągłość jej działania i otrzymywania powiadomień. Zawsze też z chęcią pomagamy użytkownikom. Zanim napiszecie negatywne komentarze sprawdźcie ustawienia, napiszcie do nas – pomożemy. Każdy kto się do nas odezwał otrzymał wsparci, a problemy udawało się rozwiązać za każdym razem.

© Copyright 2020-2023 KIEDYSMIECI.INFO - Wszelkie prawa zastrzeżone